Haklar ve Vazifeler

Mehmed Zahid Kotku
Liste fiyatı: 18.00 TL  
13.50 TL
İskonto: 4.50 TL (25%)
9789758757794
Mevcut
+
İstek listesine ekle

Eser Özellikleri

Yazar:
Mehmed Zahid Kotku
Yayınevi:
Server
Baskı:
İstanbul, Temmuz 2016, 1. baskı
Sayfa Sayısı:
246
Kapak:
Karton Kapak
Kağıt:
70 gr. Lüks Enzo
Ebat:
15 x 22 cm
ISBN:
978-975-8757-794

Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi'nin (rha.) kaleme almış olduğu elinizdeki kitap daha önce Ana Baba Hakları adıyla yayınlanmıştı. Ancak Osmanlıca el yazması orijinal nüshası incelendiğinde müellifin kitaba herhangi bir isim vermediği anlaşılmıştı.

Ana Baba Hakları adı müellif tarafından verilmediğinden ve içeriği tam kapsaması açısından kitap için Haklar ve Vazifeler ismi daha uygun bulunmuştur.

Zira ebeveynin çocukları üzerindeki hakları ağırlıklı olarak işlenmesine rağmen kitapta ana hatlarıyla şu başlıklar bulunmaktadır: Allah'ın kulları üzerindeki hakları, Peygamberimiz'in ümmeti üzerindeki hakları, alimlerin hakları, ana-babanın evlâdı üzerindeki hakları, evlatların ebeveyn üzerindeki hakları, karı-kocanın birbirleri üzerindeki hakları, komşu hakları, akraba hakları, hayvan hakları, devlet, millet ve memleket hakları, kaçınılması gereken günahlar ve nefsin mertebeleri.

Eserde öncekinden farklı olarak; âyetlerin tercemesi olmayanlarının çevirisi verilmiş, hangi sûrenin hangi âyeti olduğu belirtilmiş, hadislerin kaynakları gösterilmiştir. Kimi kelâm-ı kibâr ve şiirlerin orijinali tespit edilip kaynakları verilmiştir. Metinde geçen ve günümüz insanının anlamakta güçlük çekeceğini düşündüğümüz kimi kelimeler, çok kısmî de olsa sadeleştirme yoluna gidilmiştir. Eserin sonunda bir kaynakça çıkarılmış ve istifadeyi kolaylaştırmak için analitik dizin hazırlanmıştır.

Eserin müellif nüshası olan aslı, büyük boy, çizgisiz, kalın, beyaz bir deftere Arap harfleriyle Osmanlıca olarak yazılmıştır.

İstifade edilmesi niyazıyla…

Ciltli Kitap versiyonlarını da istiyoruz.
Allah Hocamızdan razı olsun. Amin.
ciltli eser çıkacak mı? çünkü ciltli kitaplar uzun ömürlü oluyor. Eser muazzam olup karton kapak olması sebebi ile baskı kalitesine 4 yıldız verilmiştir.
Yorum yaz