Hacı Bektâş-ı Velî ve Bektâşîlik Dizisi (6 Ciltlik Takım) - Uzman Düzeyi

Prof. Dr. M. Es'ad Coşan
Liste fiyatı: 375.00 TL  
245.00 TL
İndirim: 130.00 TL (35%)
9789752420427
Mevcut
+

Eser Özellikleri

Yazar:
Prof. Dr. M. Es'ad Coşan
Yayınevi:
Server
Baskı:
2019, 1. Baskı
Sayfa Sayısı:
1184
Kapak:
Sıvama Sert Cilt + Varak Baskılı Şömiz
Kağıt:
70 gr. Enso Lüks
Ebat:
17 x 25 cm
ISBN:
978-975-2420-42-7

XIII. yüzyılda Anadolu'da yaşamış olan tasavvuf ve tarikat büyüklerinden Hacı Bektâş-ı Velî hakkında, devrinin kaynaklarında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu Allah dostu ve ismiyle anılagelen Bektâşîlik yolu, kaynak eksikliğinden de istifadeyle, çeşitli spekülasyonlara konu edilegelmiştir.

Merhum M. Es'ad Coşan Hocaefendi, bu eksikliği görerek, Hacı Bektâş-ı Velî'yi ve fikirlerini, kendi eseri olan Makâlât üzerinden anlama çabasına girmiştir. Akademik mesaisinin önemli bir bölümünü bu alana ayıran M. Es'ad Coşan Hocaefendi, o güne kadar yayınlanmış eserleri dikkate incelemiş, Türkiye'nin muhtelif kütüphanelerindeki yazma eserleri taramış, mezar taşlarını okumuş ve sonunda araştırmalarını bir takdim tezi hâlinde1972 tarihinde akademik dünyaya sunmuştur.

Elinizdeki altı kitaptan oluşan set, Hacı Bektâş-ı Velî ve Bektâşîlik, Makâlât-ı Hacı Bektâş-ı Velî ve Makâlât'ın Hatiboğlu Muhammed tarafından Arapça'dan Türkçe'ye manzum çevrisinden oluşan Bahrü'l-hakâik kitaplarından oluşmaktadır.

Makâlât ve Bahrü'l-hakâik'in tam metinleri ve transkripsiyonlu tam metinleri ayrı ayrı hazırlanmış bunlarla birlikte Makâlât'ın sadeleştirilmiş versiyonu da takdim edilmiştir.

Merhum M. Es'ad Coşan Hocaefendi'nin Hacı Bektâş-ı Velî ve başta Makâlât olmak üzere diğer eserleri ile ilgili çalışmaları hakkında geniş bilgi için bu serinin ilk kitabı olan Hacı Bektâş-ı Velî ve Bektâşîlik kitabına müracaat edilmesi gerekecektir.

Eserler yayıma hazırlanırken içeriği aynen muhafaza edilerek dipnotlandırma, kaynakların künyelendirilmesi, teknik imkânların yetersizliğinden dolayı hazırlandığı dönemde konamayan işaret ve transkripsiyon işaretleri bugünkü standartlarda yeniden düzenlenmiştir. Ayrıca, M. Es'ad Coşan Hocaefendi'nin el ile sonradan eklediği notlar, düzenlemeler ve nüsha farkları gerekli kontroller yapılarak ilgili yerlere eklenmiştir. Çalışmamızın temel hedefi daha önce hazırlanmış eserin yeni teknik imkânlarla eksiksiz olarak sunulmasıdır.

M. Es'ad Coşan Hocaefendi'nin bu çalışmalarını sunarken kendisini rahmetle yâd ediyoruz. Mevlâ ruhunu şâd ve mesrûr, merkad-i pâkini pür-nûr, mânevî makâmını âlâ eylesin.

İçerik bulunamadı

Yorum yaz
WhatsApp
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Mesaj Gönder >