750 TL üzeri alışverişlerde kargo ÜCRETSİZ

Başmakaleler-2 (Cep Boy)

Prof. Dr. M. Es'ad Coşan
Liste fiyatı: 110.00 TL  
71.50 TL
İndirim: 38.50 TL (35%)
9789758757879
Mevcut
+

Eser Özellikleri

Yazar:
Prof. Dr. M. Es'ad Coşan
Yayınevi:
Server Yayınları
Baskı:
2017, 1. baskı
Sayfa Sayısı:
672
Kapak:
Karton Kapak
Kağıt:
1. Hamur, 50 gr.
Ebat:
10,5 x 16,5 cm
ISBN:
978-975-8757-87-9

Kadın ve Aile, Nisan 1985'te yayın hayatına başlamış ve Haziran 1998'e kadar yayınını sürdürmüş olan, alanının ülkemizdeki ilk ve en başarılı dergilerinden biridir. Hanımlara mesafe aldırmak için kendi kulvarında lider bu dergiyi kültür ve irfan dünyamıza kazandıran Merhum M. Esad Coşan Hocaefendi, hedef kitleyi hitap aldığı şu cümleleriyle aileye bakışını özetlemiş ve derginin amacını ifade etmiştir:

"Biz, yuvayı dişi kuşun yaptığını, aile fertleri arasındaki sıcak ve sevimli sevgi bağlarının sayesinde sağlandığını biliyoruz. Sizler yuvanın direği, toplumumuzun temellerisiniz. (...) Ülke ekonomisini dilerseniz siz düzenler; lüksü israfı önler; üretimi, kaliteyi kontrol edersiniz."

Dergiyi alan, okuyan, istifade eden kitleler her ayın ortasını iple çekmiş, eline geçer geçmez bir mektup gibi gördükleri başmakaleleri tekrar tekrar okumaktan kendilerini alamamıştır. Karşısındakiyle sohbet eder gibi yazan Hocaefendi'nin bu mektuplarında, kimi zaman güncel olaylar enine boyuna kritik edilmiş, hadiselerin duyarlı bir müslüman bakış açısı ve farkı ile nasıl yorumlandığı görülmüş; kimi zaman ise değişmeyen ve pörsümeyen insânî ve İslâmî anlayışın yeni bir söylem ve dille aktarıldığına şahit olunmuştur.

Yazılarda sadece hanımlar muhatap alınmamış, duyarlı her kesimden her insana hitap edilmiştir. Her bir yazı okunduğunda, insanlık ve İslâmlık adına ıstırap çeken bir Allah erinin seslenişlerinin bugün de aynı yankıyı bulacağı görülecektir.

Dergide yayınlanan başmakaleler kronolojik sıraya göre aynen bu kitaba alınmıştır. Makalelerde yer yer o gün için önemli olup sonradan önemini kaybetmiş bazı güncel meselelerin işlenmiş olduğu görülecektir. Bu tür yazıların, Hocaefendi'nin bakış açısını ve düşünce dünyasını bir bütün olarak tanımak ve o günün şartlarını değerlendirmek açısından önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.

Başmakalelerde yer almış ve kaynakları verilmemiş olan âyet, hadis, kelâm-ı kibar ve şiirlerin kaynakları mümkün olduğunca tespit edilip dipnotta gösterilmiştir. Uzun zaman aralığında yazılan yazılar içerisinde kimi kelime ve kavramlardaki yazım farklılıkları giderilerek bir imlâ birlikteliği sağlanmıştır. Sonuna kaynakça ve özellikle araştırmacıların istifadesini kolaylaştırmak için ayrıntılı bir dizin ilave edilmiştir. Ayrıca her yazının başına dipnot olarak künyeleri verilmiştir.

Kadın ve Aile dergisinde yer alan başyazılarda ele alınan konuların, mü'min duyarlılığı ile aktarılması ve yakın tarihimizde pek görülmeyen bir "duruş"un hikayesini sergilemesi kadar, Türkçe'nin kullanılmasındaki ustalık da bu kitabın bir solukta okunmasına vesile olacaktır.

İçerik bulunamadı

Yorum yaz

Tek Çekim 3d Secure
Taksit yok
Taksit
Aylık
71.50 TRL
-
-
Toplam tutar
71.50 TRL
-
-

WorldCard 3d Secure
3 taksit
Taksit
Aylık
71.50 TRL
35.75 TRL
23.83 TRL
Toplam tutar
71.50 TRL
71.50 TRL
71.50 TRL

Axess Kart 3d Secure
3 taksit
Taksit
Aylık
71.50 TRL
35.75 TRL
23.83 TRL
Toplam tutar
71.50 TRL
71.50 TRL
71.50 TRL
WhatsApp
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Mesaj Gönder >